Zobacz wszytkie serwisy JOE.pl
blogiblog4u.pl blogiblogasek.pl katalog stronwjo.pl avataryavatary.ork.pl czcionkiczcionki.joe.pl aliasydai.pl, ork.pl, j6.pl tapety tapety.joe.pl obrazkiobrazki na NK
Online: ---
zdrowie i choroby nieruchomości na mapie
Africa Proconsularis

Africa Proconsularis

Afryka jako prowincja rzymskaAfryka Prokonsularna, Africa Proconsularis, Proconsularis, Africa – jedna z prowincji Imperium rzymskiego. Terytorialnie odpowiada mniej więcej obecnej Tunezji. Nazwę wywodzącą się od Afra, herosa będącego synem Heraklesa prowincji nadali Rzymianie.


W okresie Cesarstwa była prowincją senacką, tzn. władzę zwierzchnią sprawował nad nią senat, nie zaś cesarz.


Afryka Prokonsularna stanowiła "spichlerz Rzymu", była głównym ośrodkiem zaopatrywania go w zboże. Piecza nad nią zapewniała senatowi pewną autonomię wobec cesarza, gdyż w razie konfliktu na linii władca-senat, istniała możliwość blokowania tego głównego źródła żywności.


Historia


W XI i X wieku p.n.e. osiedlili się Fenicjanie zakładając Kartaginę. Od VII w. p.n.e osiedlali się Grecy, nazywając ten teren Libią.


W 146 r. p.n.e. Rzymianie zwyciężyli i zburzyli Kartaginę. Wbrew pierwotnym zamiarom całkowitego zniszczenia Kartaginy niedługo później na jej miejscu wyrosła kolonia rzymska, a Juliusz Cezar w 44 p.n.e. przywrócił jej starą nazwę. W czasach cesarstwa miasto kwitło, jako ośrodek senackiej prowincji Africa Proconsularis – będącej spichlerzem Rzymu.


Rzymska prowincja początkowo nosiła nazwę Africa.


Po podboju przez Juliusza Cezara ziem na zachód od dawnej prowincji Africa i utworzeniu tam nowej prowincji Africa Nova, starą nazwano Africa Vetus (Afryka Stara). Oktawian August połączył obie prowincje i w ten sposób powstała Africa Proconsularis.


Później ponownie wydzielono z zachodniej części Africa Proconsularis prowincję Numidią.


Po reformie administracji cesarstwa, przeprowadzonej przez cesarza Dioklecjana, który rządził cesarstwem w latach 284-305, z prowincji tej wyodrębniono w południowej jej części prowincję Africa Byzacena, ze stolicą w Hadrumetum (współczesne Sousse). Pozostała północna część dotychczasowej prowincji została nazwana Africa Zeugitana, ponieważ nadal była zarządzana przez prokonsula nadal zachowała też nazwę Africa Proconsularis.


Głównymi miastami były:


  • Carthago

  • Utica

  • Kliknij, by dowiedzieć się więcej o tematach takich jak http://hurtel.pl/.
  • Hadrumetum

Chrześcijaństwo w prowincji


U schyłku Cesarstwa prowincja stała się ośrodkiem silnie rozprzestrzeniającego się w północnej Afryce starożytnego chrześcijaństwa. Z tej prowincji pochodzili m.in. papież Wiktor I oraz nawrócony na chrześcijaństwo filozof Mariusz Wiktoryn. Tertulian (ok. 150-240 r.) jest uważany za ojca łacińskiego języka teologicznego. Nauczanie Cypriana z Kartaginy (ok. 200-258 r.) oraz, później, Augustyna z Hippony (354-430 r.) w decydujący sposób wpłynęło na ukształtowanie się teologii Kościoła zachodniego.


Biskup Kartaginy - prymas Afryki Prokonsularnej, był czasami nazywany prymasem Afryki.Prowincje rzymskie za czasów cesarza Trajana (53-117).


Bibliografia


  • Słownik kultury antycznej pod redakcją Lidii Winniczuk, WP, Warszawa, 1988, ISBN 83-214-0406-5

  • Wiktor z Wity (ur. 429 r.): Dzieje prześladowania Kościoła w Afryce przez Wandalów. Poznań: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Wydział Teologiczny, 2005, s. 136. ISBN 8389361809..


Głosuj (0)

czescizamienn75 13:08:30 8/04/2014 [Powrót] Komentuj

O mnieNasze blogi

Zaglądam

Ukochani

Przeszłość2014
Kwiecień
Marzec